Kolejarz Gliwice

KOMUNIKACYJNY KLUB SPORTOWY KOLEJARZ GLIWICE jest najstarszą organizacją sportową w mieście.

Działalność sekcji jest ściśle związana początkiem funkcjonowania klubu. Od początku swojej aktywnej pracy sportowej tj. od roku 1945 sekcja piłki nożnej była nastawiona głównie na masowe wychowanie i szkolenie dzieci i młodzieży. Najzdolniejsi wychowankowie byli przekazywani do klubów grających na wyższych szczeblach rozgrywek piłkarskich. Największy sukces osiągnięty w kategorii seniorów to udział w mistrzostwach ligi okręgowej Śl. OZPN w Katowicach.

Dzięki nawiązaniu współpracy w roku 2010 z dyrekcją Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Gliwicach klub prowadzi klasy sportowe o profilu piłka nożna i hokej na trawie, w których na równych prawach trenują chłopcy i dziewczęta.

We wrześniu 2013 roku swoją działalność rozpoczęła Szkółka Piłkarska SP1 – KKS Kolejarz Gliwice, w której na bazie gier i zabaw szkolą się najmłodsi adepci piłki nożnej Aktualnie członkowie Kolejarza reprezentują szkołę i klub w rozgrywkach młodzieżowych Śl. ZPN Podokręg Zabrze, turniejach okolicznościowych chłopców i dziewcząt terenie miasta, powiatu i województwa.

Obecnie klub składa się z trzech współpracujących ze sobą sekcji:

• Piłka nożna
  • Hokej na trawie
  • Tenis stołowy

Historia:

• 1945r.- założenie klubu pod nazwą ZZK Kolejarz – sekcja piłki nożnej
  • 1953r.- utworzenie sekcji kolarskiej
  • 1957r.- fuzja z GKS Górnik Gliwice pod nazwą GKKS Carbo Gliwice,

działają 4 sekcje: boks, lekkoatletyka, piłka nożna i kolarstwo.

• 1970r.- KKS Kolejarz działa samodzielnie w ramach federacji Kolejarz,

działają 3 sekcje: kolarska, koszykówki kobiet, piłki nożnej.

• 1972r.- uruchomiono sekcję podnoszenia ciężarów
  • 1978r.- powstaje sekcja badmintona